METILSALICILĀTS

METILSALICILĀTS

2021. gada 24. – 25. jūnijā ES Patērētāju drošības zinātniskā komiteja (SCCS) plenārsēdē pieņēma sekojošu dokumentu SCCS/1633/21 par metilsalicilātu: “OPINION ON Methyl salicylate (methyl 2-hydroxybenzoate)”.

Nosaukums un/vai INCI:

Methyl 2-hydroxybenzoate (INCI)

Ķīmiskais nosaukums:

  • 2-Hydroxybenzoic acid methyl ester
  • Benzoic acid, 2-hydroxy-, methyl ester
  • Methyl salicylate
  • Salicylic acid, methyl ester

SECINĀJUMS:

SCCS uzskata, ka metilsalicilāts ir drošs lietošanai kosmētikas līdzekļos, ja koncentrācija nepārsniedz maksimālo koncentrāciju, kas norādīta paziņotāju dokumentācijā, kopsavilkumu var redzēt šī dokumenta I pielikumā, izņemot mutes dobuma skalošanas līdzekļus, kurus lieto bērni līdz 10 gadu vecumam.

Metilsalicilāts ir viegls ādas sensibilizators un acu kairinātājs.

SCCS ir bažas par metilsalicilāta lietošanu:

  • Metilsalicilātu var izmantot ne tikai kosmētikas līdzekļos bet arī, piemēram, mājsaimniecības tīrīšanas līdzekļos, gaisa atsvaidzinātājos, biocīdos (piemēram, dezinfekcijas līdzekļos, kaitēkļu apkarošanas līdzekļos), pulēšanas līdzekļos un vaskos, kas var palielināt sistēmisko iedarbību uz patērētajā organismu un, iespējams, pārsniegt pieļaujamo iedarbības līmeni.
  • Organismā metilsalicilāts metabolizējas par salicilskābi, kas arī tiek klasificēta kā reprotoksikants, salicilskābi izmantoto kosmētikas līdzekļos (sk. dokumentu SCCS / 1601/18). Tādēļ kombinēta kosmētikas līdzekļu iedarbība, kas satur dažādus salicilātus, var palielināt sistēmiskās iedarbības devu un, iespējams, pārsniegt drošo līmeni.

SCCS arī atzīmē, ka ziemeļzaļļu eļļu izmanto skaistumkopšanas produktos, bet šī eļļa var saturēt līdz 99% metilsalicilāta. Tādēļ, aprēķinot metilsalicilāta saturu kosmētikas līdzeklī, jāņem vērā arī jebkura frakcija, kas iegūta no ziemeļzaļļas eļļas.

Dokumentu SCCS/1633/21 Final Opinion var apskatīt šeit.